AnasayfaFirma Rehberi Hal RehberiSeri ilan Foto Galeri Web TV RssYazarlarE-GazeteWebmailİletişim 15 Kasim 2018 Persembe 17:21
İLÇE BİLGİSİ RESMİ KURUMLARBELEDİYEMAHALLELEREĞİTİM SAĞLIKHAL FİYATIESNAFLARIMIZ
MANAVGAT HAVA DURUMU
MANAVGAT
 
MANAVGAT'TA NAR ELDE KALDI
 
Dökmeden yenile bilirse cennete gidileceğine inanılan nar elde kaldı.
 
 
Dökmeden yenile bilirse cennete gidileceğine inanılan nar elde kaldı. Manavgat bölgesinin de tarih boyunca simgesi olan Nar'da üretim artışı ve ihracatın olmaması bu yıl hem üreticiyi hem de meyve sebze komisyoncuları zor durumda kaldı.
Manavgat Yaş Sebze ve Meyve Komisyoncuları  Dernek Başkanı Tevfik Anlar sadece kendi elinde 30 ton narın kaldığını söyledi. Anlar, Manavgat Toptancı Halinde  nar  bir çok esnaf arkadaşımın elinde kaldı . Meyve suyu fabrikaları bile çatlak ürünleri almıyor artık. Normalde kilosu 50 kuruştan satılan nar şuanda para etmiyor. Tarih boyunca bölgemizin simgesi olan hatta dökmeden yenile bilirse  cennete gidileceğine inanılan nar ihracat olmadığı  gibi  iç piyasadaki tüketimi de  yetersiz. Çünkü narı yemek meşakkatli iştir" dedi.
ÜRETİM ARTTI FİYAT DÜŞTÜ
Aşırı ve plansız plantasyonlar narda hem ekim alanlarını hem de üretimi artırınca narın fiyatını düşürdü  diyen Anlar :" Nar için önce "sağlıklı" denildi, tüketimi arttı. Çiftçiler destek alarak üretime hücum ettiler. Fiyatlar yükseldi ancak şimdi nar, bakım ve nakliyat parasını bile karşılayamaz hale geldi. Meyve suyu üreticilerinin de bolluk nedeniyle düşük fiyat verdikleri nar  elde  kaldı.Firmalar çatlak narı bile almıyor.  Buna Ortadoğu'daki karışıklıklar, Suriye kapısının kapanması ve üretim zincirinde soğuk hava depolarının olmaması da eklenince  maalesef bu yıl narda beklenen satışlar olmadı" dedi.
 
 
14 Aralık 2013 Cumartesi - 15:43
9461 Kere Okundu

2010 - 2013 © batiakdeniz.com Tüm Hakları Saklıdır. Hiç bir bilgi ve resim kaynak gösterilmeden kopyalanamaz. yazılım : webustasi.com